نقدی بر نمایشگاه اندر احوالات من؛ ملقب به تاجبخش / امید کیوان آرا

صورتهایی رنگ پریده و پژمرده،دخترانی ناامید که به صندلی و دیوار تکیه داده اند،خانه ای متروک و دورافتاده با درختانی خشکیده و سرد که همه ی این دختران رنگ پریده را در خود جای داده.دخترانی تاج دار که همه نشان(دختر شایسته ایران) را بر سینه دارند ولی معلوم نیست که چرا به این هزار توی بی پایان و سرد تبعید شده اند.انگار از شهر و دیار خود طرد شده اند و تا ابد محکوم شده اند در این متروکه به یکدیگر خیره شوند.

همه ی این تصاویر را در آخرین نمایشگاه تهمینه منزوی میبینیم.نمایشگاه عکسی که در گالری راه ابریشم 2 برگذار شده و وقتی وارد گالری میشویم به بیانیه ی هنرمند بر دیوار روبرویی برخورد میکنیم.

بیانیه ای که دغدغه و احساس هنرمند را بیان میکند،یعنی ناراضی بودن از وضع کنونی دختران و زنان ایرانی در کوچه و خیابان که دیگر انگار غرور و جایگاه خود را از دست داده اند و فقط بر اساس معیار ظاهریشان دیده میشوند.در سمت چپ این بیانیه دو تلویزیون در حال نمایش دو فیلم یا به قولی (ویدیو آرت) هستند،که در یکی زنان و دخترانی را در حالی که تاجی طلایی بر سر دارند در کوچه و خیابان های تهران میبینیم که هر کدام برای مدتی به دوربین خیره میشوند.در تلویزیون کناری همان دختران شایسته ایران که موضوع عکس ها هستند در خانه ای متروک مشغول بازی به دور چند صندلی هستند که هر بار با کم شدن یک صندلی و چرخیدن دور آنها با قطع شدن صدای موسیقی،دختری که نتواند روی صندلی بنشیند بازنده است. به سمت راست گالری میرویم،قسمتی که عکس ها وجود دارند.

عکس هایی در ابعاد 70*50 و 70*100 و... که همه گی دارای قاب شیشه ای هستند و البته بازتاب زیاد و اذیت کننده ای دارند.عکسهایی رنگی،و همانطور که در ابتدا گفته شد بیانگر دخترانی تاجدار است که همه گی دارای نشان (دختر شایسته ی ایران) هستند.انگار عکاس با زندانی کردن این دختران در

خانه ای متروک و سرد قصد داشته منزوی و تنها بودن آنها را نشان دهد.دخترانی که شاید طبق بیانیه ی هنرمند در جامعه قدرشان دیده نشده. یکی از مشکلات این مجموعه تکراری بودن آن است،یعنی بین عکس ها عناصر مشترک و یکسان زیادی وجود دارد از جمله خانه ی متروک،دختران یک شکل، نگاه های خیره و... .شاید کل این مجموعه را میشد در 3 یا 4 عکس خلاصه کرد.

ولی یکی از عکس های این مجموعه یعنی عکس شماره 7 ساختاری متفاوت با دیگر عکس ها دارد.انکار عکس در موقع استراحت عوامل صحنه گرفته شده. دخترانی که در عکس های قبلی در حال فیگور گرفتن بودند،در این عکس در کمال خونسردی و فراغت در حال استراحت کردن هستند.یکی در حال نوشیدن آب پرتقال سن ایچ است،یکی در حال کار کردن با گوشی آیفون است و دیگران هم انگار در حال استراحت کردن هستند.دلیل قرار گرفتن این عکس در مجموعه را نمی فهمم،انگار خود هنرمند هم باور کرده که عکس هایش حالتی نمایشی دارند و در این عکس میخواسته بازیگران خود را در حالتی آزاد نشان دهد.

شخصا با موضوع و نگرش هنرمند موافقم،یعنی زنانی که در جامعه ای گرفتار شده اند که مانند غولی یک چشم فقط و فقط به ظاهر این زنان نظاره گر است و زنان روز به روز ظاهری جدید و متفاوت و گاه اغراق آمیز به خود میگیرند تا بیشتر در چشم این غول یک چشم مخوف خودنمایی کنند.ولی حس میکنم هنرمند نتوانسته بیانی مناسب و گیرا برای کار خود پیدا کند و بیشتر به دام تکرار افتاده وشاید میتوانست با تنوع دادن در مکان عکاسی و سوژه هایش جلوه ی بهتری به این مجموعه می داد.

هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!
:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.